Jest wiele powodów, dla których rodzicie rozważają zakup soczewek kontaktowych dla swoich dzieci. Często same pociechy mają wobec nas takie oczekiwania, gdyż uważają, że okulary nie są dla nich praktyczne (uprawianie sportu oraz innych aktywności pozalekcyjnych), estetyczne lub co gorsza są obiektem drwin rówieśników. Rodzice często zastanawiają się więc od jakiego wieku dziecko może zacząć nosić soczewki kontaktowe. Badania pokazują jednak, że miękkie soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci w takim samym stopniu jak dla dorosłych.

Według badań dotyczących stosowania soczewek kontaktowych u osób poniżej 18. roku życia, nie występuje podwyższone ryzyko zapalenia oka oraz infekcji. Co więcej w grupie z przedziału 8-11 lat ryzyko to jest nawet mniejsze.

Powyższe wnioski sugerują, iż jako rodzic wraz z okulistą możecie śmiało rozważyć zakup soczewek kontaktowych dla twojego dziecka.

Powody i motywacje noszenia soczewek

Jeżeli twoje dziecko nie musi korzystać z soczewek ze względu na uwarunkowania medyczne, jak chociażby w celu spowolnienia postępującej krótkowzroczności, potrzeba skorzystania z soczewek powinna wyjść od dziecka – nie rodzica. Jeżeli twoje dziecko nie pyta o taką możliwość, uświadom je że jest alternatywa dla okularów korekcyjnych, ale nie naciskaj, pozwól mu podjąć decyzję. Możliwe, że potrzeba takiego zakupu jest tuż za rogiem. Dzieci często myślą, że okulary są ciekawym elementem garderoby, lecz w pewnym wieku mogą przestać być trendy wśród młodzieży i dziecko samo zapyta o możliwość zmiany. Badania pokazują, że noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów mogą w pewnym wieku drastycznie podnieść samoocenę dziecka. Badania przeprowadzone przez The Adolescent and Child Health Initiative to Encourage Vision Empowerment (ACHIEVE) sprawdziły psychologiczny wpływ noszenia soczewek na dziecko oraz młodzież na przestrzeni trzech lat. Odkryto, że soczewki poprawiały takie atrybuty jak akceptacja wśród znajomych, tężyzna fizyczna czy też pewność siebie.

Odpowiedzialna decyzja

Soczewki kontaktowe to nie zabawki, więc odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji jest istotna. Miej na uwadze jak twoje dziecko zachowuje się w innych sferach życia, jak radzi sobie z obowiązkami, czy regularnie nosi okulary i czy postępuje odpowiedzialnie z innymi przedmiotami. Dojrzałość dziecka nie może być mierzona wiekiem. Niekiedy ośmiolatek może być bardziej dojrzały emocjonalnie od dwunastolatka.

Czystość i higiena soczewek

Przy użytkowaniu soczewek kontaktowych zachowanie higieny oczy jest niezwykle istotne. Możesz dziwić się jak pozytywnie wpływa na dzieci konieczność obowiązku dbania o soczewki kontaktowe. Szczególnie w przypadku młodzieży, która nie znosi swoich okularów. Wówczas motywacja do odpowiedzialnego dbania o wzrok wzrasta. Jeżeli twoje dziecko nie potrafi regularnie dbać o inne przedmioty, dobrym rozwiązaniem będzie zakup soczewek jednodniowych, jak chociażby Coopervision Opti 1 day lub Alcon Dailies Total.

Aktywność i styl życia

Jest wiele zalet korzystania z soczewek kontaktowych. Dla przykładu, jeżeli twoje dziecko uprawia sport, spędza dużo czasu na podwórku lub notorycznie gubi przedmioty (w tym okulary), to soczewki będą bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Kiedy tylko uznasz, że twoje dziecko jest gotowe nosić soczewki kontaktowe. Umów się na wizytę u twojego optyka lub okulisty by przedyskutować sytuację. Wówczas podejmiesz najbardziej odpowiedzialną decyzję.

Żaden z naszych artykułów nie powinien być traktowany jako wiążąca porada medyczna. W celu najbardziej rzetelnego podejścia do dbałości o wzrok, należy skontaktować się z lekarzem okulistą.

Źródła:

  1. Bullimore MA. The Safety of Soft Contact Lenses in Children. Optometry and Vision Science, Vol. 94, No. 6, June 2017.
  2. Walline JJ, Jones LA, Sinnott L, et al; ACHIEVE Study Group. Randomized trial of the effect of contact lens wear on self-perception in children. Optom Vis Sci 2009;86:222-232.

Wpis tłumaczony za Coopervision.