Nasi eksperci doradzą Ci jakie soczewki wybrać (jednodniowe czy miesięczne)

Miesięczne soczewki były początkowo standardem, kiedy soczewki kontaktowe stały się dostępne dla przeciętnego konsumenta. Obecnie jednak mamy do dyspozycji wiele typów soczewek o różnej jakości oraz komfortu użytkowania, toteż przyzwyczajenia użytkowników uległy zmianom. Sklep Okularowy.pl ma w swojej ofercie szerokie spektrum produktów różnych producentów. Soczewki powinno się dobierać do indywidualnych potrzeb i według preferencji. Ważne jest, aby pasowały do Twojej wady wzroku. Wiele czynników składa się na to, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza, a my postaramy się w tym artykule pomóc Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podstawowe różnice między jednodniowymi, a miesięcznymi soczewkami

Soczewki jednodniowe

Noszone w trakcie jednego dnia i wyrzucane po ich ściągnięciu. Soczewki dzienne są przeważnie bardzo cienkie i mają wysokie uwodnienie. Naturalne osady z oka szybko gromadzą się na jej powierzchni i przez to soczewki nie mogą być używane wielokrotnie. Oferujemy soczewki jednodniowe uznanych producentów takich jak CooperVision czy też Alcon.

Soczewki CooperVision Sensia

Soczewki miesięczne

Soczewki wymieniane co miesiąc są grubsze od tych jednodniowych. Ten parametr sprawia, że można je użytkować przez dłuższy okres i są dużo bardziej odporne na wysychanie. Co ważne, muszą być jednak regularnie dezynfekowane za pomocą specjalnych płynów do soczewek, aby zapobiegać potencjalnie, negatywnym skutkom ich noszenia. W sklepie Okularowy znajdziecie soczewki miesięczne w szerokim zakresie mocy.

Soczewki CooperVision Ultraflex

blank

Soczewki Alcon Air Optix Aqua

Koniecznie sprawdź swoją receptę od okulisty

Nie wszystkie soczewki nadają się dla każdej wady wzroku. Rodzaj wady jest jedną z najważniejszych rzeczy, którą musisz wziąć pod uwagę przy wyborze soczewek. Soczewki miesięczne są stworzone z twardszych materiałów, są więc w stanie zapewnić lepszą jakość przy większych wadach. Jeżeli twoja wada wzroku jest toryczna (astygmatyzm) lub wieloogniskowa soczewki miesięczne będą prawdopodobnie jedynym słusznym rozwiązaniem by twój wzrost pozostawał ostry.

Czy twoje oczy są wrażliwe?

Niektóre osoby odczuwają dyskomfort nosząc soczewki wykonane z konkretnych materiałów. Jeżeli twoje oczy są wrażliwe, możliwe że potrzebujesz soczewki z wyższą zawartością wody lub z wyższym utlenieniem. Soczewki jednodniowe i miesięczne są dostępne w różnych wariantach i parametrach. Nasi doświadczeni optometryści (Optyk Niedbała, ul. Śląska 28, Siemianowice Śląskie) mogą zbadać twoje oczy by dobrać najlepsze soczewki. Obecnie wybór soczewek jest tak duży, że nawet osoby o wysokiej wrażliwości oczu znajdą dla siebie odpowiednie soczewki kontaktowe.

Gdzie i kiedy nosisz soczewki?

Osoby aktywne fizycznie mogą preferować soczewki dzienne, gdyż mogą zostać natychmiastowo usunięte i zastąpione nową soczewką jeżeli poprzednia została zabrudzona, zalana wodą, potem czy też została uszkodzona od słońca. Soczewki jednodniowe mają jednak taką wadę, iż szybciej wysychają a podczas uprawiania sportu ten proces postępuje jeszcze szybciej.

Jeżeli planujesz użytkować soczewki okazjonalnie, to najlepszym wyborem zdecydowanie będą soczewki jednodniowe, pakowane po 30 sztuk. Miesięczny zapas wystarczy Ci na dosyć długo, a nie musisz pamiętać o codziennej pielęgnacji, jak w przypadku soczewek miesięcznych. Oszczędzisz też zarazem na płynie do soczewek.

Z drugiej strony, jeżeli dużą część dnia spędzasz poza domem, na przykład w biurze i nie lubisz nosić okularów, to soczewki miesięczne mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. W trakcie dnia możesz zdejmować soczewki i przechowywać w odpowiednim do tego pojemniku.

Czy kosztują tyle samo?

Wydatki związane z użytkowaniem soczewek jednodniowych i miesięcznych są porównywalne. Dzienne soczewki mogą okazać się droższym rozwiązaniem, jeżeli będziesz używał więcej niż jedną parę dziennie. Miesięczne natomiast wymagają odpowiedniej pielęgnacji, więc należy uwzględnić koszt płynu do soczewek, choć on w dużym opakowaniu wystarcza na stosunkowo długi okres.

A więc… Które wybrać?

Jeżeli za decyzją nie przemawiają względy dotyczące wady twojego wzroku, to powinieneś wybrać takie soczewki, które bardziej pasują do twojego tempa życia oraz indywidualnych preferencji związanych z komfortem użytkowania.